os. Bohaterów II Wojny Światowej 29, 61-387 Poznań
61 875-62-30
szkola-poznan@salezjanie.pl

O nas

System wychowawczy św. Jana Bosko
stosowany jest dzisiaj w ponad 1500 szkołach, w 132 krajach świata

Choć powstał w XIX wieku we Włoszech, w określonym kontekście historycznym, to jednak jest systemem uniwersalnym i nadal pozostaje niesłychanie skuteczny.

Cechą charakterystyczną salezjańskiej metody wychowawczej jest prewencja

Dlatego stworzony przez Księdza Bosko system wychowawczy nazywany jest systemem zapobiegawczym, uprzedzającym lub prewencyjnym. Święty z Turynu miał świadomość, iż lepsze jest zapobieganie zepsuciu tego, co dobre; budowanie, niż naprawianie zepsutego: „lepiej działać prewencyjnie, niż wymierzać kary”.

„Sercem” tak rozumianego systemu wychowawczego pozostaje asystencja, czyli troskliwa obecność wychowawcy przy swoim wychowanku.

Ksiądz Bosko był przekonany, że wychowywać oznacza docierać do serca wychowanka. Mawiał: „wychowanie jest sprawą serca”. Był świadomy, że „pozyskanie serca młodego człowieka”, czyli nawiązanie z nim głębokich relacji warunkuje owocność wpływu wychowawczego. „Chcecie żeby młodzież was kochała? Kochajcie to co kocha młodzież”, mawiał. W „Liście z Rzymu” (1883 r.) wyznał: „Duch rodzinny rodzi miłość, a miłość budzi zaufanie. (…) Kto chce być kochany, musi dać poznać, że sam kocha. (…) Kto wie, że jest kochany, kocha, a kto jest obdarzony odwzajemnioną miłością, uzyska wszystko, czego oczekuje, zwłaszcza od młodzieży”. Wychowawca staje się troskliwym ojcem, bratem, przyjacielem.

Zespół Szkół Salezjańskich w Poznaniu powstał w 2006 r.

Dziś w skład zespołu wchodzą: szkoła podstawowa i liceum. Każdy uczeń jest dla nas ważny i wyjątkowy; każdemu poświęcamy jednakową ilość czasu, energii i uwagi. Staramy się, by szkoła była nie tylko miejscem przekazywania uczniom wiedzy i kształtowania umiejętności, ale pozostawała dobrym środowiskiem wychowawczym. Na zajęciach dydaktycznych dążymy do tego, by każdy uczeń poczuł się i był „odkrywcą” wiedzy, a istotnym elementem naszej pracy wychowawczej pozostaje także „wychowanie przez sport”.

Skip to content